• 1.jpg
  • to_napis.jpg

 

„Bo piękno na to jest, by zachwycało”
Cyprian Kamil Norwid

 

 

Niemal 30 lat pracowałam w liceum, ucząc biologii. Od kilku lat jestem na emeryturze. Dużo  swojego czasu przeznaczam na obserwowanie i fotografowanie natury. Odpowiadając na prośbę Pana Dyrektora zaproponowałam pisemną formę kontaktu ze Wszystkimi, którzy zechcą tu zaglądać, aby pogłębić przyrodniczą wiedzę. Wszak wiedza ułatwia zachwyt nad światem.

W ciągu roku szkolnego będę publikować artykuły przyrodnicze dokumentowane zdjęciami mojego autorstwa. Postaram się pokazać intrygujące czasem piękno przyrody, które często umyka naszej uwadze, choć tylko pozornie jest przed nami ukryte. Pragnę zachęcić do samodzielnych obserwacji przyrodniczych i konfrontowania efektów tych obserwacji z wiedzą podręcznikową. Zapraszam Każdego, kogo interesuje świat przyrody.

 

Maria Olszowska


 

Zapraszam na nie koszone, dzikie, kwietne łąki. Wiosną i latem zachwycają ogromem kolorowych roślinnych kwiatów, które stanowią pożywienie i schronienie dla wielu gatunków zwierząt. Pozornie spokojne życie łąki nie jest jednak sielanką. Wśród łąkowych roślin nieustannie trwają zmagania o życie. Jest to trudna sztuka mierzenia się z przeciwnikiem, aby się najeść, ale samemu nie zostać zjedzonym. Organizmy w toku ewolucji „wypracowały”rozmaite strategie. Przyjrzymy się kilku taktykom stosowanym przez owady.