19 października br. klasy 3b oraz 2e pojechały do Olsztyna na organizowane na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim wykłady akademickie. Należą się tutaj duże podziękowania dla osób, które tę wycieczkę zorganizowały i dały nam szansę wziąć w niej udział. Dziękujemy Pani Annie Chomczyńskiej, Pani Małgorzacie Zielińskiej, Pani Urszuli Majewskiej oraz Pani Joannie Turowskiej.
Nie bez powodu do udziału wybrane zostały klasy z rozszerzonym językiem polskim - wspomniane wykłady noszą nazwę ,,Czwartków z Humanistyką". Krótkie, bo jedynie dwudziestominutowe, wystąpienia reprezentowały poszczególne kierunki studiów tego wydziału. Program zawierał: ,,Ontologia światów fantastycznych i niefantastycznych. Jak tworzy się światy i reguły ich funkcjonowania w literaturze (filozofia) dr Jacka Soboty, ,,Lepiej po polsku, czyli wszystko, co musisz wiedzieć o poprawności językowej (filologia polska) dr Katarzyny Witkowskiej, ,,Media społecznościowe jako źródło informacji (dziennikarstwo) dr Magdaleny Żmijkowskiej, ,,Historia Barbie i Jamesa Bonda: Każdy ich zna, chociaż nigdy nie istnieli (filologia angielska) dr Mateusza Bogdanowicza oraz ,,Myślisz jak mówisz. O ludzkiej neuroróżnorodności (logopedia) dr hab. Jolanty Panasiuk. Celem wykładów jest poszerzenie wiedzy młodzieży na temat ogólnie pojętej humanistyki, ukazanie możliwości jej wykorzystania w przyszłości oraz pomoc w podjęciu decyzji o dalszej drodze kształcenia.
Opinie uczniów na temat tego wydarzenia są przeważająco pozytywne. Uczniowie chwalili tematy poruszane podczas wykładów. Okazuje się, że wykład o najpowszechniejszych błędach językowych był równie interesujący, co wykład o budowaniu światów fantastycznych i baśniowych. Jednakże zdecydowanym faworytem okazało się zagadnienie o Barbie oraz Jamesie Bondzie. Czy była to zasługa poruszonej tematyki prosto z żywej popkultury? Czy może sam charakter i forma wystąpienia dr Bogdanowicza? Powody uczniowie podają różne, lecz bez dwóch zdań jest to element, który najbardziej zapadł w pamięć. Osobiście podzielam tę opinię, lecz nie znaczy to, że pozostałe tematy uważam za nudne. Każdy z nich miał co innego do zaoferowania, i z każdego dowiedziałam się o czymś nowym i interesującym. Nie żałuję spędzonego tego dnia czasu i chętnie pojechałabym na kolejną turę równie ciekawych wykładów. Bardzo cieszę się, że organizowane dla młodzieży są takie inicjatywy jak właśnie ,,Czwartki z Humanistyką. Wydaje mi się, że ich forma bardzo trafia do młodych ludzi, nie nudzi ich i wręcz zachęca do pogłębienia swojej wiedzy na wybrane tematy.
Weronika Lebiedź 3b