• 1.jpg
  • 2.jpg
  • baner1.jpg
  • s5.jpg

W Finale XVII Wojewódzkiego Turnieju Fizycznego, jaki miał miejsce w Olsztyńskim Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym w dniu 20 marca 2017 roku, drużyna naszego liceum występująca w składzie: Gaja Parda, Mariusz Ruczyński i Szymon Sala,  zajęła drugie miejsce. W szerokim finale wystąpiło osiem zespołów, które najpierw rozwiązywały test składający się z dziesięciu zadań, a następnie pokazywały przygotowaną prezentację jakiegoś interesującego zjawiska. My zademonstrowaliśmy działanie tzw. karuzeli Helmholtza, czyli, mówiąc w dużym  uproszczeniu, wirnika napędzanego dźwiękiem.

Po tych dwóch konkurencjach wyłoniona została czołowa trójka (zajęliśmy ex aequo  pierwsze miejsce z drużyną XII LO w Olsztynie), która rywalizowała w quizie ogólnej wiedzy fizycznej. Tu bezkonkurencyjni okazali się licealiści z Olsztyna.

Wyniki końcowe Wielkiego Finału:

1.     XII LO w Olsztynie                                                       12p

2.     I LO w Mrągowie                                                           4p

3.     Salezjańskie Liceum Ogólnokształcące w Ostródzie           3p

 

Okazja do rewanżu nadarzyła się dwa tygodnie później. Dnia 3 kwietnia odbył się, również w Planetarium, XXV Wojewódzki Turniej Astronomiczny. Naszą drużynę reprezentowały trzy uczennice: Gaja Parda i Klaudia Filipiak z klasy 3a i Lena Borys z klasy 2a.  Formuła była podobna: siedem drużyn rozwiązywało test,  a potem trzy najlepsze w finale odpowiadały na pytania z różnych dziedzin astronomii.  Test wygraliśmy z wynikiem 18 na 20 możliwych, wyprzedzając XII LO z Olsztyna (14 pkt ) i ZSO z Kętrzyna ( 12 pkt ). Finał był popisem naszego zespołu.

Wyniki końcowe Wielkiego Finału:

1.     I LO w Mrągowie                                                           17p

2.     XII LO w Olsztynie                                                         5p

3.     ZSO  w Kętrzynie                                                            2p

W turniejach fizycznych w czasie ostatnich pięciu lat dwa razy wygraliśmy, dwa razy byliśmy na drugim miejscu i raz na czwartym, w astronomicznych dwa razy na pierwszym i raz na drugim miejscu.

Zatem, Drodzy Gimnazjaliści, jeśli szukacie dobrej szkoły, to nie musicie jej szukać daleko. Macie ją pod ręką.

Dariusz Borys

 

 

Finał XVII Wojewódzkiego Turnieju Fizycznego

Finał XXV Wojewódzkiego Turnieju Astronomicznego