18 listopada 2d po raz kolejny odwiedziła Wojewódzką Stacją Sanitarno- Epidemiologiczną w Olsztynie, pod opieką pań: Iwony Muraszko i Agnieszki Masal. Tym razem zajęcia były podzielone na blok wykładowy i zwiedzanie laboratoriów WSSE.

Pan Radosław Gruss przedstawił nam podział laboratoriów WSSE w Olsztynie oraz krótko opowiedział o zadaniach przez nich realizowanych. Następnie pani Aleksandra Wasilewska ( STARSZA ASYSTENT ODDZIAŁU PROMOCJI ZDROWIA I OŚWIATY ZDROWOTNEJ) przedstawiła nam choroby wirusowe na przykładzie WZW oraz epidemiologię boreliozy.

Po krótkiej przerwie podzieliliśmy się na dwie grupy i jedna pod opieką pani Aleksandry Wasilewskiej oraz pani Iwony Muraszko poszła zwiedzić Oddział Bakteriologiczno-Parazytologiczny, druga natomiast pod opieką pana Radosława Gruss i pani Agnieszki Masal Oddział Wirusologiczno-Serologiczny. Po laboratoriach oprowadzali młodzież pracownicy. Laboratorium wirusologiczno-serologiczny przedstawiła nam pani Beata Wasiek ( KIEROWNIK ODDZIAŁU WIRUSOLOGICZNO-SEROLOGICZNEGO). Z wielką pasją i ogromną wiedzą opowiedziała nam o pracy swojej i pozostałych pracowników, pokazała nam niezwykła i jedyną w Polsce aparaturę używaną w laboratorium oraz przykładowe posiewy. Natomiast po Laboratorium Bakteriologicznym oprowadziła młodzież pani Maria Sokołowska. Mogliśmy zobaczyć cały proces badania materiału biologicznego pobranego od pacjenta - od przygotowania pożywki, aż do opracowania antybiogramu i utylizacji materiałów pozostałych po badaniach.

Pracownicy laboratoriów wykazali się wielką wyrozumiałością oraz uprzejmością i pomimo tego, iż nasza wizyta na pewno zaburzyła ich pracę, rzeczowo i obszernie odpowiadali na pytania młodzieży dotyczące zarówno ich pracy, jak i kierunków studiów, po których można pracować w takich miejscach.

Przygotowała Agnieszka Masal