19 lutego 2016 r. w auli naszej szkoły odbyło się spotkanie z dyrektorami i nauczycielami języka polskiego oraz z bibliotekarzami szkól gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z powiatu mrągowskiego, inicjujące realizację projektu " Zapomniane niezapomniane słowa", przygotowanego przez Fundację Wojciecha Pszoniaka Kurtyna w Górę, w ramach programu Narodowego Centrum Kultury- "ojczysty dodaj do ulubionych".

Głównym celem programu jest kształtowanie twórczych, odpowiedzialnych i świadomych postaw wobec języka polskiego, budowanie kompetencji językowych oraz doskonalenie umiejętności posługiwania się językiem ojczystym poprzez realizację projektów popularyzujących wiedzę o języku. Honorowym Patronatem programu jest Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Głównym partnerem w realizacji projektu jest nasza szkoła- I LO, która od trzech lat promuje język ojczysty, organizując Dni Kultury Języka Polskiego.
Pozostali partnerzy: Biblioteka Miejska w Mrągowie, CK i T w Mrągowie, UTW w Mrągowie, UWM w Olsztynie, Burmistrz Miasta Mrągowa i Starostwo Powiatowe w Mrągowie.

I etap (luty- maj 2016 r.)- konkurs skierowany do uczniów szkół gimnazjalnych i ponad gimnazjalnych z powiatu mrągowskiego (wywiady przeprowadzone ze starszymi osobami na temat zapomnianych słów, szukanie i opracowywanie zapomnianych i rzadko używanych słów występujących w tekstach literackich).
II etap (9-11 czerwca)- "dni z ojczystym" w Mrągowie- cykl prelekcji, warsztatów, konkursów z udziałem cenionych znawców polszczyzny, ogłoszenie laureatów konkursu.
III etap ( 12 czerwca- 31października2016 r.)- redakcja zebranego materiału konkursowego przez studentów polonistyki UWM w Olsztynie i przygotowanie do publikacji na stronie internetowej I LO. Publikacja nastąpi w październiku 2016 r. podczas 4. edycji Dni Kultury Języka Polskiego w I Liceum Ogólnokształcącym w Mrągowie.

Zapraszany wszystkich polonistów, bibliotekarzy, uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z naszego powiatu, którym język ojczysty nie jest obojętny, do zaangażowania się w nasze przedsięwzięcie.

przygotowała p. Małgorzata Zielińska